DUYURULAR

Formen İş ve İnşaat Makineleri Dergisi
Formen İş ve İnşaat Makineleri Dergisi

Hidrolik Silindirde Öncü Marka

Hidrolik silindir üretiminde 1975 yılından bu yana sektörün öncülerinden olan Özçelikler Hidrolik, İŞİM Kümelenmesi'nin de desteğiyle üretime devam ediyor. Ürettiği hidrolik silindirlerin yüzde 45'lik kısmını 53 ülkeye ihraç eden firmanın üretim ve ihracat çalışmalarını dinledik.

1975 yılından beri hidrolik silindir imalatı yapan Özçelikler Hidrolik, o tarihlerde 30 metrekarelik bir atölyede üretime başladı. Tarım römorkları için hidrolik silindir imalatıyla sektöre giriş yapan firma, zaman içerisinde Ostim ve Sincan'daki tesislerini faaliyete alarak, daha farklı sektörler için de hidrolik silindir üretmeye başladı. Günümüzede, Ankara'da 3 adet, Almanya'da da 1 adet olmak üzere toplam 4 tesiste hidrolik silindir imalatı ve satışı gerçekleştiriyor.

Uzman ekip

İmalatını yaptığı ürünleri başta iş ve inşaat makineleri sektörüne sunan Özçelikler Hidrolik, Ostim fabrikasında 25 kişilik bir ekip çalışıyor. Bunun yanında Özçelikler Hidrolik, Sincan fabrikalarında da 170 kişilik bir ekip ile Avrupa’nın önde gelen iş makinesi üreticilerine OEM tedarikçi olarak ürün tedarik ediyor. Ayrıca, damper ve treyler ürünlerinde kullanılan teleskopik hidrolik silindirlerinin de Türkiye'de en çok adetli imalatını yapan firmalrından biri olarak yoluna devam ediyor. Özçelikler Hidrolik'in yaklaşık 60 kişilik de idari personeli bulunuyor.

53 ülkeye ihracat

İhracata büyük önem veren Özçelikler Hidrolik, üretiminin yüzde 45'lik kısmını tam 53 ülkeye ihraç ediyor. İhracat için genellikle sektörün önde gelen fuarlarına katılan firma, yıllık ortalama 4 yurtdışı fuarda ürünlerini sergiliyor. Fuarlar sonrası firma ziyaretleriyle de ilişkiler pekiştiriliyor ve ihracat arttırılmaya çalışılıyor.

Satış sonrasında da güçlü

Satış rakamlarına bağlı olmak şartı ile bazı ülkelerde satış sonrası hizmetler için bayilik ve servis anlaşmaları da yapan Özçelikler Hidrolik, müşterilerden gelen arıza bildirimleri üzerine, ilgili ülkede varsa teknik servisini yoksa da bünyesindeki teknik personelleri müşterilerine gönderiyor. Arızanın temel sebebine ulaşılıyor ve Özçelikler Hidrolik tarafından kaynaklanan bir problem ise önleyici faaliyetlerde bulunuluyor.

İŞİM Kümelenmesi ve sonrası

2011 yılında İŞİM Kümelenmesi'ne üyelik süreciyle birlikte çalışmalarına hız katan Özçelikler Hidrolik, halihazırda var olan ihracat çalışmalarını güçlendirmiş. Özçelikler Hidrolik Yönetimi, "İŞİM Kümelenmesi'nden önce çoğu üye firma, yurt dışına gitmekte sıkıntılar yaşıyordu. Daha sonra İŞİM Kümelenmesi kuruldu ve bu sıkıntılar aşıldı" diyor. İŞİM Kümelenmesi'nin birçok firmaya yurt dışına açılma fırsatı sağladığını anlatan Özçelikler Hidrolik Yönetimi, sözlerini şöyle noktalıyor: "İŞİM Kümelenmesi yaptığı çalışmalarla firmalara ihracat yapabilme bakış açısı kazandırıyor. Birlikte hareket edilirse birçok şeyin başarılabileceğini gösteriyor. Firmaları disiplinli üretim ve yönetim konusunda bilgilendiriyor. Üye firmalar aldıkları eğitimleri kendi firmalarına uyguluyorlar ve ciddi bir ilerleme kaydediyorlar. Kısacası İŞİM Kümelenmesi, üye firmaların kabuklarını kırmalarını ve kendi potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlıyor."

DİĞER DUYURULAR

İLETİŞİM FORMU